Tak się teraz robi kampanie!

usługi informatyczne

“Aaa, a więc to tak się teraz robi te kampanie?” – nie powiedział żaden klient nigdy.

No cóż, klient mógł nie zauważyć, że bierze udział w realizacji strategii marketingowej, bo dobra kampania staje się elementem codziennego życia, i już dawno nie jest nachalnym komunikatem z radia czy telewizji.Kampania reklamowa dzisiaj to szukanie rozwiązań, które są o krok do przodu w każdym możliwym obszarze – logiki działań, planowania strategii, realizacji kreacji, planowania mediów. Dzisiaj wielkie brandy dzielą się swoim know-how, a my możemy czerpać do woli. Niecodziennie podejścia do realizowania działań marketingowych są charakterystyczne dla zachodnich rynków. Marki wyróżniające się na tle i tak zaawansowanej konkurencji są punktem odniesienia dla wielu podmiotów czy agencji, starających się czerpać z ich doświadczenia. Na naszym podium są niezmiennie dwa, a i ich pozycja wydaje się stabilna :]

 

1. GoPro

GoPro poszło zdecydowanie w niespotykaną dotąd strategię realizacji działań contentowych. Do tego stopnia, że strategia ta stała się częścią marki, stworzyła ją. Oczywiście, pojawią się głosy negatywne, ale trudno działania GoPro krytykować. Negatywne opinie koncentrują się raczej wokół stwierdzenia, że GoPro po prostu ma szczęście – ma produkt, który tworzy content tak pochłaniający, budzący emocjonalne relacje i w naturalny sposób skłaniający do interakcji, że kolokwialnie robota sama się za nich robi. Niezależnie od tego, czy nazwiemy ich szczęściarzami, czy wybitnymi specjalistami – to ich content jest prawdziwy, bo angażuje prawdziwych ludzi, no i oczywiście jest jednym z najchętniej “szerowalnych” na całym świecie. Posiadając przewagę swoich treści, GoPro wpasowało się idealnie w światowe platformy mediów jak YouTube, Twitter, Instagram. Co kilka minut użytkownicy dzielą się swoim contentem, a każdy taki upload ma dużą szansę rozejść się viralowo.

To tylko jeden z czynników spektakularnego sukcesu kreowania marki. GoPro świadomie inicjuje i uczestniczy w akcjach społeczności skupionej wokół kluczowych dla niej branży, szczególnie mocno angażując się w sporty ekstremalne. Każda nisza, czy to nurkowanie, czy kolarstwo wysokogórskie, czy alternatywne sporty są tu nad wyraz mile widziane.

Content is king? Video is king? No raczej i GoPro to wie, jak nikt inny. To, co stanowi fundament przewagi, to tzw. user generated content. Która marka/ agencja reklamowa/ pr-owa nie marzy, by nie musieć pracować na generowaniem contentu, bo ten aż zalewa im dyski, będąc przy tym totalnie niewymuszonym, entuzjastycznie nagrywanym, przepełnionym ludzkimi historiami, emocjami i osobowościami. GoPro zbudowało markę dzięki temu i na tym, że konsumenci pragnęli być częścią tego świata. Wyznaczyli przy tym pewnie ramy i trendy, wchodząc w interakcje. Jeśli GoPro nie pozostaje obojętnym na twój content, to wiesz, że robisz to dobrze. Kiedy w poleconym przez znajomego filmiku pojawia się znak GoPro, wiesz, że to, co zobaczysz, nie będzie zwykłym filmem. GoPro ciągle udoskonala technologię szerowania czy edycji materiałów. No trzeba przyznać – takie zasoby to skarb.

Co robić, żeby być jak GoPro?

Stworzyć absolutnie najlepszą synergię w relacji platforma/kanał z wysokiej jakości instynktownym i emocjonalnym kontentem.

Inicjować, patronować i być częścią społeczności i kluczowych niszy rynkowych

Dopingować, doceniać, honorować prawdziwy, szerowany user generated content

2. Heineken

Pierwszy, największy, pionierski. Kreatywny przekaz reklamowy, uzasadnione wykorzystanie sponsoringu, silne oddziaływanie na kluczowy rynek.

W dobie tak wielkiej popularności mediów społecznościowych i ich funkcji określania świadomości marki to Heineken wygrywa w Internet. Tylko na FB ma 24 miliony obserwujących, i może być najpopularniejszą marką piwa na świecie.

W dobrym momencie Heineken poszedł w Millenialsów. Docelowo w millenialsowych mężczyzn. Demografia kluczowego targetu skłoniła markę do zaangażowania się sportowe i rozrywkowe eventy – Heineken stał się głównym sponsorem imprez plenerowych, koncertów, a przede wszystkim Ligi Mistrzów UEFA. No ok, to mogło się wgryźć w naszą męską firmową podświadomość, nie sposób odmówić im obecności tam, gdzie są ich klienci.

Heineken umiejętnie łączy kreatywny przekaz i wychodzi z nich do wielu przestrzeni, a multi-channel’owych rozwiązań nie uczyli się od większych od siebie – stworzyli je.

Co robić, żeby być jak Heineken?

Realizować i skalować spójny i zgodny przekaz marketingowy

Działać w oparciu o swobodną i kreatywną strukturę

Skupiać się na głównym odbiorcy

Pomysłowo wykorzystać patronat nad eventami swojej grupy docelowej

Zamknij
HXS

Prosimy wypełnij poniższy formularz, pozwoli nam to lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i wspólnie stworzyć najlepszy produkt.